Długodojrzewający Jakub

Długodojrzewający ser kozi to od początku była nasza największa ambicja. By zrobić taki ser, trzeba być długodystansowcem i nie potknąć się na żadnym z etapów. Po trzech latach udało się nam. Z dumą przedstawiamy więc Jakuba!

długodojrzewający ser kozi
Czyż nie wygląda godnie, majestatycznie i dostojnie?

Dlaczego Jakub? Od pięciu lat mieszkamy w Jakubikach i chcieliśmy jakoś uhonorować naszą rodzinną wieś. To miejsce wybraliśmy w 2015 roku na nasz nowy dom, tu zapuszczamy korzenie i tu planujemy dożyć starości. Tu urodziła się nasza córka i tu od roku rodzi się Jakub. To chyba dobre imię dla dojrzałego, majestatycznego sera, nie sądzicie?

długodojrzewający ser kozi Jakub z Jakubik
Ten dojrzały cwaniak pod piękną skórką (wytworzoną przez bakterie czerwonej mazi brevibacterium linens) skrywa równie atrakcyjne wnętrze.

Zrobić taki ser to nie jest prosta sprawa. Na kilogram gotowego sera potrzebujemy aż 12 litrów mleka. Ale ulepić krążek, to dopiero początek. Kiedy my kończymy pierwszy etap pracy, swoją robotę zaczyna czas. Podczas dojrzewania nie pozostawiamy jednak Jakuba samopas. Dwa razy w tygodniu Kamila, uzbrojona w solankę, szmatki i duuużo cierpliwości schodzi do czeluści naszej dojrzewalni i przemywa Jakuby, jeden po drugim. Po takim masażu długodojrzewające sery kozie obracane są na drugi bok, by nie nabawić się odleżyn. W przyszłym roku, jeśli ceny prądu pozwolą, rozważamy wprowadzenie muzycznych czwartków.

Dojrzewalnia

dojrzewalnia serów
Dojrzewalnia to serce naszego gospodarstwa. Tutaj wstęp mają tylko najbardziej zaufani goście.

Od początku naszym założeniem było, by dojrzewać sery w sposób naturalny, a nie z wykorzystaniem nowoczesnych komór dojrzewalniczych. Stawiamy na naturalne metody i najprostsze rozwiązania. Dlatego na dojrzewalnię postanowiliśmy zaadoptować naszą betonową ziemiankę. Okazało się, że kilka wywrotek ziemi przekładanych kilkoma belami słomy w zupełności wystarczy by osiągnąć idealny mikroklimat do dojrzewania serów. Stała temperatura 12 stopni i 85-90 procent wilgotności – czego chcieć więcej? To, co inni osiągają kosztem setek kilowatogodzin rocznie, my uzyskujemy w sposób zupełnie naturalny. Przyznacie więc, że Jakub leżakuje sobie w luksusowych warunkach.

Długodojrzewający ser kozi wymaga cierpliwości. Jakuba wypuszczamy w świat dopiero, gdy osiągnie wiek 3 miesięcy. Z kolejnymi nabiera jeszcze charakteru. Możecie go kupić w naszym sklepie na facebooku: https://www.facebook.com/zlotagorka/shop_tab. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.